امروزه داشتن موهای سالم و لخت آرزوی بیشتر بانوان می‌باشد. چرا که چنین موهایی، جذابیت چهره ایشان را چندین برابر می‌کند. یکی از بهترین راه‌های رسیدن به این آرزو، استفاده از کراتین سرد است که علاوه بر برطرف کردن آسیب‌های مو، سبب کاهش حالت وز آن‌ها نیز می‌شود. آموزشگاه هنر شهربانو با مدیریت بانو ورکیانی موهای لخت و سالم را به شما هدیه می‌دهد. با ما همراه باشید تا کراتین سرد را بیشتر به شما معرفی کنیم.

کراتین سرد چیست؟

پیش از آنکه به سؤال کراتین سرد چیست پاسخ دهیم بهتر است توضیح مختصری در رابطه با کراتینه مو بدهیم. کراتین در واقع نوعی پروتئین است که در موهای شما وجود دارد. اگر احساس می‌کنید که موهای شما حالت لختی خود را از دست داده‌اند و بیش از حد وز و فر می‌شوند و یا بیش از حد نازک و شکننده شده‌اند مطمئن باشید که دچار کمبود کراتین شده‌اند؛ بنابراین باید به فکر کراتینه موهای خود باشید. این عمل به دو روش صورت می‌گیرد: کراتینه گرم و کراتینه سرد. در بین محصولات کراتینه مو دو نوع کراتین سرد و کراتین گرم وجود دارند.

  1. کراتین گرم برای صاف کردن و گاه تقویت موها استفاده می‌شود و هدف اصلی آن صاف کردن موهای فرفری است. محصولات کراتین گرم بعضاً حاوی فرمالدهید هستند که بخارات ناشی از آن نباید استشمام شود و سرطان زا است. به همین دلیل در محیطی با تهویه مناسب استعمال می‌شود و برای خانم‌های باردار منع مصرف دارد.
  2. اما کراتین سرد برای افرادی است که تمایل دارند موهای نرم و ابریشمی داشته باشند و در عین حال از موهای لخت لخت خوششان نمی‌آید؛ یعنی موها در عین حال که صاف می‌شود اما تا حدودی حالت خود را نیز حفظ کند.

بنابراین کراتین سرد در حقیقت، یک روش فوق‌العاده مؤثر جهت احیاء، ترمیم و تقویت موهای شماست که با استفاده از قرار دادن مواد مخصوص بر روی موهای شما و برای مدت زمان مشخص انجام می‌شود.

کراتین سرد چگونه است؟

نحوه استفاده از کراتین سرد بسیار ساده است. به طوری که شما می‌توانید در منزل نیز آن را انجام دهید؛ اما بدون شک با کمک گرفتن از یک متخصص زیبایی حرفه‌ای، به نتایج مطلوب‌تری دست خواهید یافت. مراحل انجام کراتینه سرد به شرح زیر می‌باشند:

ابتدا موهای خود را با شامپوی مخصوص کراتین بشویید تا تمیز شده و آماده دریافت کراتین شوند. موها را خشک کنید و با توجه به حجم موها، مقدار مناسبی از مواد کراتین سرد را بر روی آن‌ها بمالید. موها را به خوبی ماساژ دهید و بلافاصله یک کلاه پلاستیکی بر روی سر خود بگذارید. حال موها را سشوار بکشید و هر ۵ دقیقه یک بار، عمل سشوار کردن را تکرار کنید. حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و پس از آن، موها را بدون آنکه شامپو بزنید، آب بکشید. پس از آنکه موها را به خوبی خشک کردید از سرم تثبیت‌کننده استفاده نمایید. حواستان باشد که حداقل ۳ یا ۴ روز بعد از کراتینه کردن موها نباید آن‌ها را بشویید.

تفاوت روش کراتینه سرد و گرم

در کراتین گرم سعی می‌شود مواد با ریشه‌ها تماس داده نشوند و پس از اعمال مواد کراتینه مو روی تمام ساقه‌ی مو، آن را ابتدا با سشوار و پس از شستشو با اتو مو حرارت می‌دهند تا مواد کراتینه به خوبی داخل بافت ساقه‌ی مو نفوذ کند و سبب تقویت آن و صاف شدن موها شود. مطابق دستور بعضی از محصولات نیز شستشوی مو تا چند روز پس از کراتینه کردن موها جایز نیست.

اما در استفاده از کراتین سرد، همان‌طور که از نامش پیداست مراحل حرارت دادن به موها وجود ندارد. این نوع کراتینه ی مو را می‌توان روی قسمت ریشه‌ها نیز استفاده کرد. البته این محصول نمی‌تواند موها را لخت و صاف کند اما ساقه‌های آسیب دیده و نقص کراتینی آن را بر طرف می‌کند و باعث می‌شود ساقه‌های مو نرمی و درخشندگی خود را به دست بیاورند. کراتینه سرد می‌تواند تا حدودی وز و فر موها و حجم آن را کاهش دهد.

مدت ماندگاری

مدت ماندگاری محصولات مختلف با هم فرق می‌کند. برای مثال محصول کراتین سرد Redken به مدت 8 هفته و بیومیلک سه ماه ماندگاری دارند و پس از آن باید تجدید شوند.

 مزایای کراتین سرد

کراتینه سرد به مدت 15 تا 20 دقیقه روی موها باقی می‌ماند و پس از آبکشی، نتیجه‌ی آن مشهود است. از این جهت در زمان مشتری و آرایشگر صرفه‌جویی می‌شود. مواد سازنده‌ی کراتینه سرد معمولاً مواد طبیعی و بی خطری هستند که برای تقویت ساقه‌ی مو به کار گرفته شده‌اند. صاف کردن موها با استفاده از کراتین گرم به علت لخت کردن موها سبب کاهش حجم زیادی می‌شود؛ اما این مساله در استفاده از کراتین سرد وجود ندارد و چون هدف استفاده معمولاً ترمیم ساقه‌های مو است تنها از وز موها کم می‌کند. کراتین سرد یک روش درمانی برای موها محسوب می‌شود.

آیا کراتین باعث سردرد می‌شود؟

کراتین همان‌طور که گفتیم نوعی پروتئین است که در موها و ناخن‌ها یافت می‌شود. این ماده به خودی خود نه تنها ضرری ندارد بلکه سبب تقویت موهای شما خواهد شد؛ اما در صورتی که از محصولات حاوی فرمالدهید برای کراتینه کردن موهای خود استفاده می‌کنید ممکن است شاهد بروز عوارض پوستی مختلف باشید.