کراتین سرد، یک روش درمانی برای موهای آسیب دیده

روش‌های مؤثر هیرتراپی
فوریه 13, 2022
رژیم غذایی بعد از کرایو لیپولیز
فوریه 27, 2022

کراتین سرد، یک روش درمانی برای موهای آسیب دیده

کراتین‌ها در حقیقت نوعی پروتئین هستند که در ساختار اصلی مو و پوست به طور طبیعی وجود دارند. این ماده در ساختار موی افرادی که موهایش فرفری یا وز است وجود ندارد. به طور کلی هر چه میزان کراتین موجود در مو بیشتر باشد، صافی و شفافیت مو بیشتر می‌شود. به همین ترتیب هر چه میزان کراتین موجود در مو کمتر باشد، باعث خشکی و وز شدن بیشتر موها می‌شود. این روزها کراتینه کردن مو کمک زیادی به درمان موهای آسیب‌دیده کرده و همین امر موجب احیای موهای شما می‌شود. در حقیقت کراتینه کردن مو باعث رسیدن ماده کراتین به موهای شما جهت صاف و نرم شدن تا چندین ماه می‌شود. این روش که نوعی درمان برای موها محسوب می‌شود با اینکه هزینه بالایی دارد، با استقبال خانم‌های زیادی روبرو شده است.

برخی از خانم‌ها این باور غلط را دارند که بعد از عمل کراتین برای همیشه موهایشان صاف می‌شود. ولی در حقیقت هنگام استفاده از کراتین، بیرونی‌ترین لایه ساقه مو که به جهت نداشتن کراتین کافی آسیب دیده‌اند، ترمیم می‌شوند. پس این صافی و نرمی تا زمانی که کراتین لایه بیرونی از بین نرود وجود دارد. شایان ذکر است کیفیتی که موهای طبیعی همه افراد دارند بسیار خوب است ولی به جهت استفاده بیش از حد از اتوی مو، سشوار و رنگ کردن با مواد شیمیایی، موی شما آسیب می‌بیند.

انواع کراتین

به طور کلی کراتین دو نوع کراتین سرد و کراتین گرم دارد. از کراتین گرم زمانی استفاده می‌شود که علاوه بر احیاء مو شما قصد صاف کردن مویتان را نیز داشته باشید. ولی از کراتین نوع سرد هنگامی استفاده می‌شود که فقط قصد انجام ترمیم مو و کمک به آن را داشته باشید. دقت کنید که کراتین نوع سرد هیچ‌گونه صافی را برای موهایتان انجام نمی‌دهد. شایان ذکر است هر دو عمل کراتین را باید در محیط آرایشگاهی و زیر نظر متخصصین این امر انجام دهید. در غیر این صورت علاوه بر اینکه کراتین برای موها مفید نخواهد بود بلکه آسیب بیشتری به مویتان وارد می‌کند.

کراتین سرد چه زمانی انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم وقتی به صورت مرتب مو را دکلره کنیم یا رنگ و مواد شیمیایی به آن‌ها بزنیم، ساقه مو دچار آسیب می‌شود. به همین ترتیب با گذشت زمان، شاهد شکنندگی و خشکی بیش از حد مو می‌شویم. درست در همین زمان، رنگ‌پذیری مو بسیار کاهش می‌یابد. اکثر افراد در این مواقع از ماسک مو و ویتامینه کردن مو برای آب‌رسانی به آن استفاده می‌کنند، ولی تأثیر چشمگیری نخواهد داشت. اما این روزها روشی بسیار مؤثر به نام کراتین سرد برای این مشکل رایج شده است.

در این روش آسیب‌هایی که در کراتینه کردن گرم مو به موها وارد می‌شود، به طور کلی از بین رفته است. همان‌طور که می‌دانید در روش کراتین گرم، با انجام اتوکشی به طور عمقی و با حرارت بسیار بالا، صدمات زیادی به ساقه مو وارد می‌شود. ولی در این نوع کراتین روش‌های تهاجمی به طور کامل حذف شده و جای خود را به حرارت ملایمی از سشوار و مکث موجود در کراتین سرد داده است. شایان ذکر است مدل‌های مختلفی از مواد این نوع کراتین وجود دارند که تمامی آن‌ها گیاهی بوده و فاقد ماده فرمالدئید که بسیار آسیب‌زا است، می‌باشند. شما می‌توانید از این روش درمانی برای ویتامینه کردن موهایتان تا دوبار در هفته استفاده کنید و نتایج مثبت آن را به روی موهایتان احساس کنید.

روش درمان کراتین سرد

این روش که نوعی درمان هم برای موها به حساب می‌آید، طی سه مرحله ساده صورت می‌پذیرد. به این ترتیب که در مرحله اول موها را دو بار با شامپوی مخصوصی که برای قبل از انجام این نوع کراتین است می‌شوییم. این کار برای این است که پولک‌های موجود در ساقه موها باز شوند و به طور کامل آماده دریافت کردن مواد تقویتی موجود در کراتین سرد شوند. در مرحله بعد باید آب موها را گرفته و در حدی که مو کمی نمناک باشد، باید مواد کراتین سرد را به روی موها بزنیم. این کار باید از ساقه مو شروع شود و به سمت ریشه مو برود. سپس مو را ماساژ می‌دهیم و چندین بار شانه می‌کنیم تا مواد اضافی روی موها نماند.

بعد از آن روی موها را کاور پلاستیکی می‌کشیم و حدود 15 دقیقه فرد را زیر سشوار کلاهی مخصوص قرار می‌دهیم. سپس کاور را برمی‌داریم و موها را با باد خنکی از سشوار، سرد و خنک می‌کنیم. بعد از اینکه موها کمی استراحت کردند، مو را با آب سرد بدون شامپو شسته و آب آن‌ها را می‌گیریم. اکنون نوبت به سرم تثبیت‌کننده مواد کراتین سرد است که روی ساقه مو می‌زنیم و آب‌کشی نمی‌کنیم. بعد از اینکه 15 دقیقه مکث کردیم موها را براشینگ می‌کنیم. شایان ذکر است روش درمانی این نوع کراتین حدود 3 ماه ماندگاری دارد و روشی سریع و تأثیرگذار است. در این نوع کراتین بلافاصله بعد از انجام عمل کراتین، فرد نتیجه عمل را روی موهایش مشاهده می‌کند.

تقویت مو

همان‌طور که گفتیم قوی‌ترین روشی که برای ترمیم و احیاء مو استفاده می‌شود و اثری فوق‌العاده دارد همین عمل کراتین نوع سرد است. این روش که با سرعت بالا مو را احیاء می‌کند موجب شادابی و طراوت مو می‌شود. پس اگر شما از رنگ و دکلره زیاد استفاده می‌کنید، به راحتی با انجام کراتین سرد می‌توانید اثرات مخرب آن‌ها را از بین ببرید. با توجه به اینکه قد موی شما و میزان آسیب‌دیدگی آن چقدر است، می‌توانید حتی تا 2 ساعت مواد کراتین نوع سرد را روی مویتان نگه دارید.

فواید کراتین سرد بر روی مو

همان‌طور که متوجه شدید کراتین سرد عملی درمانی برای موها است که فواید زیادی دارد از جمله:

 • صدماتی که در اثر دکلره و مواد شیمیایی به مو رسیده را تا حد بالایی درمان می‌کند.
 • موجب باز گرداندن کراتین و ویتامین‌های از دست رفته مو می‌شود.
 • حتی کسانی که رنگ و مش نیز انجام نداده‌اند، می‌توانند برای تقویت موهایشان از این روش درمانی استفاده کنند.
 • این روش نوعی آب‌رسانی به مو است و می‌تواند موهای دمیج را تقویت کند.
 • این نوع کراتین توانایی جلوگیری از ریزش مو را نیز دارد.
 • به طور کلی دوام رنگ موهای گرم را بیشتر می‌کند.
 • یک روش درمانی سریع و آسان است که نتیجه آن پس از اتمام کار روی موها نمایان می‌شود.
 • پس از انجام این عمل، موها حالت پذیری بالایی می‌گیرند.
 • به جهت اینکه در این نوع کراتین اتوکشی وجود ندارد، آسیبی به موها وارد نمی‌شود.
 • این روش تمامی ویتامین‌های مورد نیاز مو را تأمین می‌کند.
 • استفاده از این روش هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

توصیه‌های قبل و بعد از درمان با کراتین سرد

در انجام عمل کراتین سرد باید قبل و بعد از آن مواردی را انجام دهید تا به ماندگاری مواد کراتین و جذب بهتر آن‌ها توسط مو کمک کنید. در اینجا به ذکر این موارد می‌پردازیم:

 • بهتر است که قبل از کراتین، موها را نوک‌گیری کنید تا جذب مواد افزایش بیابد.
 • بعد از عمل کراتین کلاه پلاستیکی هر فرد باید دور انداخته شود.
 • دقت داشته باشید استفاده کردن از دستکش برای آرایشگر حین عمل کراتین الزامی است.
 • بعد از انجام این نوع کراتین بهتر است تا سه روز از رفتن به حمام و شستشوی موها خودداری کنید.
 • پس از انجام کراتین بهتر است تا نوبت بعدی درمان هنگام استحمام فقط از شامپو بچه استفاده کنید.
 • از استفاده زیاد اتوی مو و سشوار جداً خودداری کنید.
 • بهتر است رنگ کردن موهایتان را به مدت بعد از عمل کراتین به تعویق بیاندازید.
 • بعد از عمل درمانی کراتین سرد بهتر است مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید تا اثربخشی مواد روی موهایتان افزایش بیابد.

کلام آخر

به طور کلی کراتینه کردن مو از روش‌هایی است که برای ترمیم مو تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. به همين جهت از کراتین سرد به عنوان نوعی درمان برای موها یاد می‌کنند. همان‌طور که گفتیم کراتین‌های سرد برای تقویت و ترمیم موها بسیار گزینه خوبی می‌باشند، چرا که مو را شاداب و تقویت می‌کنند. هر چند که بهتر است تمامی موارد ذکر شده در بالا را رعایت کنید تا اثربخشی مواد کراتین را دو چندان کنید. با توجه به نزدیک شدن به ایام عید و روزهای طلایی که خانم‌ها بیشتر تایمشان را در آرایشگاه‌ها می‌گذرانند، لازم دانستیم شما را با این درمان برای سالم کردن موهایتان بیشتر آشنا کنیم. همچنین این نوید را به شما می‌دهیم که مجموعه زیبایی شهربانو با متخصص‌ترین پرسنل مسلط به انجام انواع کراتین، آمادگی ارائه بهترین خدمات به شمایی که به سلامت موهایتان اهمیت می‌دهید را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *