پارافین تراپی و ماساژ پا

آیا می‌دانستید که فرآیند پیر شدن از کدام قسمت بدن شروع می‌شود؟ اشتباه نکنید، پیری با چین و چروک صورت و یا سفید شدن موها شروع نمی‌شود. مقاله‌ای با عنوان (تا می‌توانید پاهایتان را قوی نگه دارید تا پیر نشوید) در ژورنال آمریکایی (prevention) چاپ شده است. طبق این مقاله و بر اساس تحقیقات اخیر، پیری بر خلاف باور عمومی از موی سفید، ریزش مو و چروکی پوست شروع نمی‌شود. بلکه پیری از پا شروع می‌شود. به عبارت دیگر، هر کس زودتر پاهایش ضعیف شود، زودتر پیر می‌شود. پارافین تراپی پا یک راهکار فوق‌العاده ساده جهت جلوگیری از ضعف پاهای شماست. این کار علاوه بر آنکه زیبایی ظاهری پاهای شما را حفظ می‌کند، موجب درمان بسیاری از مشکلات پا نیز می‌گردد. با ما همراه باشید تا شما را با پارافین تراپی و فواید آن آشنا سازیم.

پارافین تراپی و نقش آن در درمان و زیبایی

بی‌تحرکی پا به مدت دو هفته معادل ۱۰ سال پیری است. تقریباً ۵۰ درصد استخوان‌های بدن، عضلات بدن، سلسله اعصاب، عروق و گردش خون در پاها است. خیلی از افراد می‌گویند که ما مشکلی نداریم اما پاهایمان یخ می‌زند؛ در چنین افرادی، مطمئناً گردش خون به خوبی انجام نمی‌شود. پارافین تراپی بدن در واقع یک روش گرما درمانی است. زمانی که شما دست یا پاها را در درون این ماده قرار می‌دهید، گرمای پارافین به آن قسمت از بدن منتقل شده و سبب افزایش گردش خون می‌گردد. این امر هم سبب تسکین درد می‌شود و هم به دلیل افزایش خون‌رسانی به پوست، سبب نرم و باز شدن منافذ پوست می‌گردد. به همین دلیل است که پارافین تراپی کف پا جهت رفع ترک و سایر مشکلات پوستی نیز بسیار مؤثر است.

به یاد داشته باشید که در صورتی که گردش خون در پا سریع‌تر باشد، قلب سالم‌تری خواهید داشت. یک ورزش متعادل به گردش خون کمک می‌کند. به عبارت خودمانی باعث می‌شود که شخص از پا نیفتد. حتی بعد از ۶۰ سالگی هم باید حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در طول روز پیاده‌روی داشته باشیم. اگر پاهای شما به قدری درد می‌کنند که حتی پیاده‌روی ساده هم نمی‌توانید انجام دهید حتماً با طریقه پارافین تراپی پا و فواید آن آشنا شوید. در خیلی افراد شاهد پیری در پا هستیم. در حالی که آن‌ها چهره جوانی دارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید می‌توانید با انجام پارافین تراپی ترک پا نه تنها از شر ترک‌ها رها خواهید شد بلکه احساس می‌کنید پاهای شما به اندازه سال‌ها جوان‌تر شده‌اند. بنابراین برای تضمین سلامتی و عمر ۱۲۰ ساله و سلامتی بعد از ۶۰ سالگی باید از الان به فکر سلامتی پاها باشیم.

پارافین تراپی و نقش آن در دفع مواد زاید

ابن سینا در طب ایرانی از شاهراه تندرستی صحبت می‌کند و شاه کلیدهای حفظ سلامتی و تندرستی را مطرح می‌نماید. ابن سینا به منطق شهره است و در بیان اسباب حفظ سلامتی در کتاب قانون به ترتیب به آب و هوا، خوردن و آشامیدن، حرکت و سکون، خواب و بیداری، پاکسازی بدن و حالت روحی و روانی اشاره می‌کند. در صورتی که ما بهترین غذاها را هم مصرف کنیم، باز مواد زائدی را تولید می‌کنیم که با ورزش هضم و دفع می‌شوند. سوخت و ساز این مواد اضافه به واسطه حرکات ورزشی انجام خواهد شد. انجام یک ماساژ اصولی پس از پارافین تراپی می‌تواند یک ورزش عالی برای عضلات و ماهیچه‌های پا باشد. در ضمن به جرأت می‌توان گفت که پارافین تراپی پوست یکی از بهترین روش‌ها جهت پاکسازی پوست و از بین بردن مواد زاید روی پوست است.

خیلی از بیماری‌ها مثل دیابت، فشارخون، کبد چرب و اضافه وزن طول عمر و کیفیت زندگی ما را کاهش می‌دهند. بر اساس شواهد علمی اضافه وزن زمینه ساز بیماری سرطان است و بر خلاف باور مردم سیگار به اندازه اضافه وزن در ابتلاء به سرطان تأثیر ندارد. همچنین اضافه وزن زمینه‌ساز خیلی از بیماری‌های دیگر نیز هست. ورزش سوخت و ساز بدن را به سمتی می‌برد که مواد اضافی از بدن دفع شوند. ورزش در بدن تولید انرژی می‌کند که نزدیک به انرژی ذاتی بدن ما است. ورزش جزء اصولی است که برای حفظ صحت واجب است. برای حفظ سلامت لازم است که ورزش جز اولویتمان باشد. باید همواره حواسمان به سوخت و ساز بدن بوده و به اندازه کالری‌ای که وارد بدن می‌کنیم تحرک داشته باشیم که چرخه سوخت و ساز در بدنمان تنظیم باشد.

پارافین تراپی باعث رفع ترک و پینه‌های پا می‌شود

آیا می‌دانید که پارافین تراپی دست چیست؟ یا پارافین تراپی پا در چه زمان‌هایی توصیه می‌شود؟ پارافین تراپی پا یکی از خدمات جدیدی است که اخیراً در مورد آن بسیار شنیده‌ایم. این روش یک تکنیک مؤثر برای از بین بردن ترک‌ها در پاشنه پا بوده و می‌تواند به مرور زمان و مداومت در استفاده از این شیوه، پینه‌ها و زبری پوست کف پا را از بین ببرد. همچنین می‌تواند پوست این ناحیه را تمیز کرده و وضعیت رطوبت و چربی رسانی در این ناحیه را بهبود بخشد. به همین دلیل پارافین تراپی برای رفع تیرگی نیز بسیار مؤثر است. در این مقاله به تشریح طریقه پارافین تراپی پا پرداخته و در انتها به بیان خواص دیگر این شیوه می‌پردازیم.

مرور نکات مهم در پارافین تراپی پا:

حال که می‌دانید پارافین تراپی چیست و به چه صورتی انجام می‌شود لازم است نکات مربوط به آن را نیز فرا گیرید. برخی از نکات مهمی که باید در هنگام انجام پارافین تراپی پا رعایت کنید  به شرح زیر می‌باشند.

  • تنظیم درجه حرارت بر روی 50 درجه سانتی‌گراد
  • ضدعفونی کردن پاها قبل از شروع کار
  • ماساژ مرطوب‌کننده قبل از پارافین تراپی
  • استفاده از جوراب حوله‌ای به منظور حفظ حرارت
  • ماساژ ریلکسی پس از خاتمه پارافین تراپی

 پارافین تراپی چه زمانی انجام می‌شود و فواید آن

معمولاً پارافین تراپی برای ترک پا در زمانی توصیه می‌شود که وجود ترک‌های سطحی و یا عمیق پوست پاشنه پا باعث آزار و اذیت فرد شده و ایجاد دردهایی در این ناحیه نموده است. همچنین وجود پینه‌هایی در سینه و سطح زیرین انگشتان پا ایجاد حالتی بد منظره در شکل ظاهری پاها نموده و باید برای بازگشت زیبایی و طراوت در این ناحیه اقدامات لازم را مبذول داشت. در چنین زمانی یکی از بهترین انتخاب‌ها، انجام تکنیک پارافین تراپی پا است که طبق نظر پزشک پوست و یا کارشناس زیبایی باید در فواصل معین تکرار شده تا به نتیجه دلخواه برسیم. این روش به عنوان یک روش مکمل در پدیکور نیز به کار رفته و می‌تواند نقشی مؤثر در لایه‌برداری پوست پا ایفا نماید. آسان طب از علاقه‌مندان دعوت می‌کند جهت آشنایی با این تکنیک مفید و اینکه پارافین تراپی چگونه انجام می‌شود ادامه مقاله را مطالعه فرمایند.

از دیگر فواید پارافین تراپی پا می‌توان به بهبود دردهای عضلانی و یا مفصلی در این ناحیه اشاره نمود که علاوه بر نتایج لطافت بخش می‌تواند حرکت مفاصل را در ناحیه مچ پا ریلکس و روان کرده و حالتی از سر زندگی در این ناحیه به وجود بیاورد. همچنین همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم می‌تواند خون‌رسانی را افزایش داده و تأثیر بسزایی در افزایش رشد ناخن‌ها نیز داشته باشد. اگر می‌پرسید که آیا پارافین تراپی ضرر دارد یا خیر باید بگوییم که این روش درمانی مضر نیست. اما گاها ممکن است به دلیل حساس بودن پوست بدن سبب قرمزی یا بعضاً خارش ناحیه گردد. در صورتی که پوست شما زخمی یا ملتهب است و یا به مواد پارافینی حساسیت دارد پیش از انجام هر کاری، موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

مواد لازم در پارافین تراپی

در پاسخ به این سؤال که در پارافین تراپی از چه موادی استفاده می‌شود باید بگوییم که علاوه بر پارافین بهداشتی که اولین لازمه این روش درمانی به شمار می‌رود، مواد دیگری نیز لازم هستند. به عنوان مثال انواع کرم آبرسان و مرطوب‌کننده جهت حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی آن استفاده می‌شود. همچنین روغن‌های گیاهی مفید از جمله روغن زیتون و.. جهت حفظ طراوت پوست به کار می‌روند. حوله یا جوراب حوله‌ای هم برای حفظ حرارت قسمت پارافین تراپی شده ضروری می‌باشد.

روش انجام پارافین تراپی

پارافین درمانی یکی از روش‌های درمانی کهن است که جهت رفع بسیاری از مشکلات به کار می‌رفته است. این ماده (پارافین) خواص شگفت‌انگیزی برای نرمی، انعطاف‌پذیری، شادابی و زیبایی پوست دارد. انجام پارافین تراپی بدون دستگاه و در منزل نیز امکان‌پذیر است. اما اگر می‌خواهید این کار را به صورت کاملاً اصولی انجام دهید بهتر است آن را به متخصصین امر بسپارید. مراحل انجام پارافین تراپی دست و پا به اختصار عبارت است از:

  1. ریختن اندازه مناسب پارافین در درون دستگاه و تنظیم دمای آن روی ۵۰ درجه سانتی‌گراد.
  2. ماساژ پا با استفاده از کرم مرطوب‌کننده و آبرسان به مدت ده دقیقه
  3. پاها را در داخل پارافین (که قبلاً دمای آن تست شده) فرو کرده و چند ثانیه بعد بیرون می‌آوریم. این کار را ۶ مرتبه انجام می‌دهیم تا لایه‌ای نسبتاً ضخیم از پارافین بر روی پاها باقی بماند. پا را با یک کیسه نایلونی پوشانده و جوراب حوله‌ای به پا می‌کنیم.
  4. بعد از سی ثانیه، جوراب و نایلون را درآورده و پارافین را نیز از پا جدا می‌کنیم.
  5. پاها را حدود ۵ دقیقه با استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، نارگیل یا بادام ماساژ می‌دهیم.