نکاتی که در زمان آموزش رنگ و مش مو به شما گفته می‌شود

لیزر موهای زاید برای کدام قسمت بدن مناسب است؟
آوریل 17, 2022

نکاتی که در زمان آموزش رنگ و مش مو به شما گفته می‌شود

رنگ و مش یکی از انواع رنگ کردن مو است که پس از گذشت سال‌ها هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد و بسیاری از خانم‌ها در مناسبت‌های مختلف موهای خود را به این روش رنگ می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به طور کامل به آموزش رنگ و مش بپردازیم. در این مدل رنگ مو، بخش‌هایی از مو به رنگ متضاد پایه درمی‌آید و جذابیت خاصی به چهره شخص می‌بخشد. البته پیش از انتخاب رنگ و مش، ابتدا باید رنگ پوست بررسی شود و با آرایشگر مشورت شود تا بهترین رنگ متناسب با چهره انتخاب شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل با نکات رنگ و مش آشنا شوید.

مش چیست؟

در مورد آموزش رنگ و مش باید بگوییم که این کار با استفاده از رنگ، اکسیدان و دکلره انجام می‌شود و نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. به دلیل اینکه اگر به درستی این کار انجام نشود، به موها آسیب وارد شده و دچار سوختگی می‌شوند. رنگ و مش یکی از روش‌های رنگ کردن مو است که اگر به درستی و توسط شخص مجرب انجام شود، تأثیر بسزایی در زیبایی و تغییر چهره افراد خواهد داشت. در مش، بخش‌هایی از مو جدا شده و به رنگی روشن‌تر از رنگ زمینه مو تغییر داده می‌شود. معمولاً اختلاف رنگ زمینه و رنگ مش بین ۳ تا ۷ درجه متغیر است. به همین خاطر بخش‌های جدا شده باید دکلره شوند.

مش چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدای آموزش رنگ و مش به شما گفته می‌شود که رنگ دسته‌های جدا شده مو باید برداشته شود که به آن دکلره گفته می‌شود. دکلره باعث می‌شود که رنگدانه‌های مو از بافت آن خارج شوند و به این ترتیب موها روشن‌تر می‌شود. در مرحله اول پس از جداسازی موها، پودر دکلره با اکسیدان ۹ و یا ۱۲ درصد ترکیب شده و موها را باید از پشت سر و پایین شروع به رنگ کردن کنید. درصد اکسیدان با توجه به ضخامت و استحکام موها تعیین می‌شود. برای موهای ظریف‌تر از اکسیدان ۹ درصد و در غیر این صورت از اکسیدان ۱۲ درصد استفاده می‌شود. مدت زمانی که باید صبر کنید تا موها رنگ بگیرند نیز با توجه به مقاومت و جنس موها تعیین می‌شود. این زمان بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه متغیر است.

رنگ و مش با استفاده از چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

آموزش رنگ و مش با استفاده از سه روش اصلی انجام می‌شود:

۱.رنگ و مش با استفاده از کلاه: این روش مناسب برای افرادی است که موهای لطیفی دارند و موهای آن‌ها متوسط و یا کاملاً کوتاه است. به دلیل اینکه در این روش، موها با استفاده از قلاب از کلاه خارج می‌شود و در صورتی که موها وز باشند و یا خیلی بلند باشند، شخص درد زیادی را باید تحمل کند.

۲.رنگ و مش با استفاده از فویل: این روش یکی از ساده‌ترین و پرطرفدارترین انواع مش است که در آن موها در لایه‌های مختلف جدا شده و پس از دکلره با استفاده از فویل پوشانده می‌شوند.

۳.رنگ و مش با استفاده از شانه: این مدل مش برای موهای نرم و یا موهای نازک و مجعد مناسب نیست و برای رنگ موی بلوند تیره مناسب است.

آشنایی با انواع مش

در ادامه آموزش رنگ و مش به معرفی انواع مش می‌پردازیم. مدل‌های مختلف رنگ و مش با توجه به سلیقه مشتری و رنگ پوست و چهره شخص انتخاب می‌شود.

هایلایت

در این مدل، رنگ بخش‌های جدا شده روشن‌تر از رنگ موهای پس زمینه است. البته اختلاف رنگ این دو تنها ۲ تا ۳ درجه است. این روش مناسب برای افرادی است که دوست دارند بین موهای تیره خود چند تار موی روشن داشته باشند. در این روش به دلیل اینکه موهای اصلی رنگ نمی‌شوند، آسیب کمتری به موها وارد می‌شود. نتیجه نهایی در این روش بسیار جذاب و ملایم است و بهتر است از تکنیک هایلایت زمانی استفاده کنید که دوست ندارید موهای شما خیلی روشن‌تر از رنگ پس زمینه شود.

فریزینگ

رنگ و مش فریزینگ مناسب برای افرادی است که می‌خواهند موهای خود را خیلی تیره و یا خیلی روشن کنند. برای انجام فریزینگ از دو رنگ مختلف با اختلاف زیاد استفاده می‌شود. فریزینگ برای افرادی که دوست دارند تغییرات زیادی در چهره خود ایجاد کنند، بهترین گزینه است.

لولایت

در صورتی که مشتری قصد داشته باشد بین موهای روشن خود، تارهای تیره ایجاد کند از این مدل استفاده می‌شود. در مدل لولایت، تارهای مو دو تا سه درجه تیره‌تر از موهای پس زمینه می‌شوند. تراکم موهای تیره با توجه به درخواست مشتری کم و زیاد می‌شود.

سان لایت

در این روش ریشه‌های مو روشن می‌شوند و ساقه‌های مو به رنگ تیره باقی می‌مانند. موهای ریشه با استفاده از دکلره چند درجه روشن‌تر از ساقه‌های مو می‌شوند.

مون لایت

در این مدل مش، بر خلاف سان لایت، ریشه‌های مو به رنگ روشن در می‌آیند و ریشه‌ها به رنگ تیره باقی می‌مانند.

پودر دکلره چگونه انتخاب می‌شود؟

در بخش بعدی از آموزش رنگ و مش به سراغ پودر دکلره می‌رویم. انواع مختلفی از پودر دکلره در بازار موجود هستند که به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱.دکلره آبی: این نوع پودر دکلره برای موهای قوی و سالم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲.دکلره سفید: ضعیف‌تر از دکلره آبی است و مناسب برای موهای رنگ شده و حساس است.

رنگساژ مو چگونه انجام می‌شود؟

رنگ استفاده شده برای موها پس از دکلره، رنگساژ نامیده می‌شود که شبیه شامپو زدن است. برای رنگساژ مو، میزان یک چهارم از تیوپ رنگی که در نظر گرفته شده، به همراه اکسیدان و مقداری آب مخلوط می‌شود. میزان غلظت آن نه خیلی سفت و نه خیلی شل باید باشد. سپس این مخلوط روی موهای خیس مالیده می‌شود و بعد از گذشت مدت زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه موها شسته می‌شوند.

نکات مربوط به رنگساژ

برای خنثی کردن تناژهای نارنجی و زرد از تونر مو استفاده می‌شود. همچنین از تونر برای تثبیت کردن رنگ موها استفاده می‌شود. در صورتی که می‌خواهید زردی موها را بگیرید برای رنگساژ از رنگ‌های با تناژ نقره‌ای و یا دودی باید استفاده شود. در صورتی که مقدار زردی مو بیش از اندازه باشد، می‌توان به اندازه یک سانت رنگ بنفش به مخلوط اضافه کرد. در صورتی که می‌خواهید موها هیچگونه زردی نداشته باشند، به هیچ عنوان نباید از رنگساژهایی با تناژ طلایی استفاده کنید. برای رنگساژ می‌توانید با توجه به حجم موها از مقداری بیشتر از یک سانت برای رنگ‌های روشن و مقدار یک سانت برای موهای تیره استفاده کنید. با توجه به شدت تناژهای دودی، طلایی و زیتونی می‌توان از واریاسیون مناسب استفاده کرد.

برای کاهش آسیب‌های دکلره چه باید کرد؟

تست دکلره یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش رنگ و مش است. برای جلوگیری از ایجاد التهابات روی پوست سر، بهتر است ابتدا دکلره را روی قسمت کوچکی از موها تست کنید. در صورتی که شخص به رنگ و یا دکلره حساسیت داشته باشد، باعث قرمزی و ایجاد خارش در پوست می‌شود و یا حتی در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد تورم در سر شود. همچنین به توصیه کارشناسان سلامت مو، بهتر است در طول سال تنها یک و یا دو بار موها را دکلره کنید تا مو فرصت داشته باشد خود را بازیابی کند. بهتر است پس از انجام دکلره، موها را با استفاده از شامپوی مناسب شستشو دهید. پس از شستشو و خشک کردن، موها باید با روغن‌های مناسب، پوشش داده شوند. برای خشک کردن موها نیز نباید از باد گرم سشوار استفاده شود.

نکات مهم در خصوص آموزش رنگ و مش

باید به هنگام آموزش رنگ و مش به چند نکته توجه داشته باشید:

  • بیشترین زمان باقی ماندن دکلره روی موها ۴۵ دقیقه است و پس از آن در صورتی که روی مو باقی بماند، موها به شدت آسیب‌دیده و دچار سوختگی می‌شوند.
  • بهتر است برای دکلره موهای مستحکم و سالم از اکسیدان ۱۲ درصد، برای ساقه موهای حساس و ضعیف از دکلره ۹ درصد و برای ریشه‌ها از اکسیدان ۶ درصد استفاده شود.
  • برای رنگ موهای سالم از اکسیدان ۱۲ درصد و برای رنگ موهای حساس از اکسیدان ۹ درصد باید استفاده شود.
  • پس از قرار دادن دکلره روی موها، باید دائماً موها بررسی شوند و در صورتی که مشاهده شد که مقاومت خود را از دست داده‌اند، سریعاً موها باید شسته شوند. در صورتی که موها کشیده شوند به این معنا است که مقاومت خود را از دست داده‌اند.
  • هر چقدر رنگ، مدت زمان بیشتری روی مو باقی بماند، روشن‌تر خواهد شد.
  • موها پس از مدتی شفافیت خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر بهتر است پس از گذشت مدتی، موها را رنگساژ کنید.
  • برای انجام مش با کلاه، موها باید کاملاً خشک و صاف باشند.

کلام پایانی

در این مطلب با نکات آموزش رنگ و مش آشنا شدید. آموزشگاه آرایشگری شهربانو ارائه‌دهنده انواع خدمات رنگ و مش می‌باشد. همچنین در صورت تمایل به شرکت در دوره‌های تخصصی رنگ و مش در این مجموعه می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *