درمان ریزش مو بعد از کرونا

تکنیک‌های شگفت‌انگیز ماساژ لاغری
مارس 13, 2022
عوارض دستگاه آر اف کویتیشن
مارس 13, 2022

درمان ریزش مو بعد از کرونا

نزدیک به سه سال است که کرونا ویروس در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و افراد زیادی را درگیر کرده است. تعداد زیادی جان خودشان را از دست داده‌اند و تعداد دیگری بهبودی و سلامتی خودشان را به دست آوردند. بیماری کووید 19 با حالتی مانند سرماخوردگی شروع می‌شود و به مرور بر شدت آن اضافه شده و علائمی مانند تب، سرگیجه، سر درد، بدن درد شروع می‌شود. این بیماری در حالت پیشرفته‌تر، از دست دادن حس بویایی، تهوع و اسهال را به همراه دارد. در موارد شدید این بیماری ریه فرد درگیر شده و در حالت خفیف‌تر، فرد باید در خانه قرنطینه شود.

ولی مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که تأثیرات بیماری کرونا حتی بعد از بهبود کامل، تا مدت‌ها روی فرد باقی می‌ماند. علائمی مانند اختلالات بویایی و مشکلات تنفس و درگیری‌های ریوی از مهم‌ترین این عوارض هستند. اما یکی دیگر از عوارضی که بعد از مبتلا به کرونا بسیار شایع شده، ریزش مو است. این مشکلی است که اکثر کسانی که از این بیماری رها شده‌اند، از آن شکایت می‌کنند. سؤالی که برای همه این افراد وجود دارد این است که، به چه دلیل کرونا موجب ریزش مو می‌شود؟ و یا اینکه آیا این مشکل تا پایان عمر با آن‌ها همراه خواهد بود یا نه؟ ولی مهم‌ترین این سؤالات این است که آیا برای درمان ریزش مو بعد از کرونا راهکاری وجود دارد یا خیر؟ اگر شما هم این سؤالات را در سر دارید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا ریزش مو یکی از عوارض کرونا است؟

با توجه به اینکه هنوز مدت زیادی از ظهور کرونا ویروس نگذشته است، نمی‌توان نظر دقیقی در خصوص عوارض این بیماری ارائه داد. به همین جهت نمی‌توان آمار و اطلاعات دقیقی از ریزش مو بعد از کرونا ارائه داد. ولی در سال 2020 محققان بین حدود 60 نفر از افراد بهبود یافته بررسی خودشان را انجام دادند که مشخص شد تقریباً 24 در صد از این افراد درگیر ریزش مو بعد از کرونا هستند و به دنبال درمان ریزش مو بعد از کرونا برای خودشان می‌باشند. در این تحقیق، میانگینی که برای شروع ریزش مو به دست آمد، حدود 58 روز بعد از بهبودی کامل بود. از بین 14 نفر که جامعه آماری این تحقیق را تشکیل می‌دانند، 5 نفر به طور کامل بهبود پیدا کردند و 9 نفر دیگر تا امروز نیز با این مشکل درگیر هستند.

این امر نشان‌دهنده آن است که ریزش مو بعد از کرونا در زنان و مردان بروز می‌کند. ولی خبر خوش اینکه احتمال زیادی وجود دارد که این ریزش مو دائمی نبوده و بعد از گذشت مدتی از بین برود.

دلیل اینکه ابتلا به کرونا باعث ریزش مو می‌شود چیست؟

طبق تحقیقات، دانشمندان دریافتند که ریزش مو بعد از مبتلا شدن فرد به کرونا به صورت شرایطی تحت عنوان تلوژن افلوویوم یا TE است. در افرادی که به این نوع ریزش مو مبتلا شدند، ریزش در موها به صورت ناگهانی و یک تیکه رخ می‌دهد. به این ترتیب که در زمان شانه زدن موها یا استحمام کردن، حجم بزرگی از مو به یک‌باره ریزش می‌کند. به این صورت که بیشتر افرادی که به ریزش نوع TE دچار می‌شوند، حدود 2 ماه بعد از گذراندن کرونا ریزش موی چشمگیری را تجربه می‌کنند. این مدل از ریزش بسیار شدید بوده و باعث از دست دادن نصف موهای سر خواهد شد و بدتر از همه اینکه تا حدود 9 ماه بعد نیز ادامه دارد. اما خبر خوب اینکه بعد از گذراندن این دوره، تمامی افراد شاهد رشد مجدد موهای از دست رفته خود می‌شوند.

در ادامه به برسی علت‌ها و درمان ریزش مو بعد از کرونا خواهیم پرداخت.

بالا رفتن دمای بدن و تب شدید

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث این نوع ریزش می‌شود، بیماری حاد است که همراه با تب بالا باشد. از اولین علائم بیماری کرونا نیز داشتن تب شدید است. پس به همین دلیل موهای افراد بعد از بهبود کرونا دچار ریزش شدید می‌شود. از سوی دیگر تب بالا موجب تحریک شدن سلول‌های مو و ریزش آن‌ها خواهد شد. همچنین در انواع شدید کرونا فرد دمای بدنش تا حد زیادی بالا می‌رود و به همین جهت موی افراد شدیداً تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

نگرانی و استرس

یک عامل مهم دیگر در ریزش موی TE استرس است. افراد زیادی در مدت دوران بروز کرونا دچار بیماری‌های عصبی و استرس فراوان می‌شوند. به همین ترتیب فردی که به کرونا مبتلا شده است هم، هر لحظه نگرانی بدتر شدن حالش را دارد. از سویی دیگر شرایط قرنطینه و دور بودن از عزیزان و نزدیکان بر استرس فرد می‌افزاید. همین عوامل هستند که موجب تحریک بیش از حد موها و ریزش آن بعد از بهبودی کرونا می‌شوند. از طرف دیگر در شرایط کرونا بدن فرد بسیار ضعیف می‌شود و مدت زمان زیادی طی می‌شود تا بدن به حالت اولیه خودش برگردد. به همین جهت قوای کافی برای رشد موها را نخواهد داشت.

دارو برای درمان کرونا

فعلاً هیچ داروی مشخصی برای درمان کرونا وجود ندارد. دکترها طبق نظر خودشان از داروهای متفاوتی استفاده می‌کنند که عوارض اصلی همه این داروها ریزش مو است. ولی ریزش مو به جهت استفاده از دارو موقتی است و بعد از قطع کردن آن، خوب می‌شود. پس اگر علت ریزش موهایتان این باشد، جای نگرانی وجود ندارد.

راهکارهای پزشکی برای درمان ریزش مو بعد از کرونا

درمان پزشکی و راهکارهای آن معمولاً از درمان‌های خانگی سریع‌تر به نتیجه می‌رسند. برای افرادی که به دنبال راه حل سریع رسیدن به درمان هستند، این درمان‌ها مناسب است. درمان ریزش مو بعد از کرونا با درمان‌های پزشکی، علاوه بر اینکه از ریزش مو جلوگیری می‌کند، به رشد موها نیز کمک شایانی می‌نماید. در ادامه به معرفی این درمان‌ها می‌پردازیم.

هیرویت

هیرویت دارویی است که تأثیر زیادی در بهبود ریزش موها دارد. این دارو دارای ویتامین‌های بسیار مفید B1، B2 و B3 است که برای رشد مو بسیار مؤثر هستند. همچنین این دارو با آهن فراوانی که دارد، موجب بهبود خون‌رسانی و درمان ریشه و ساقه مو می‌شود. دقت داشته باشید که درمان ریزش مو بعد از کرونا باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد. این دارو که بهتر است با آب فراوان میل شود، باید روزی یک بار قبل از صبحانه مصرف شود. دو داروی فیناستراید و ماینوکسیدیل هم برای درمان کردن ریزش مو مفید هستند. ولی داروی فیناستراید بیشتر برای آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا به جهت هورمونی بودن آن ممکن است برای خانم‌ها مشکل‌ساز شود. ولی داروی ماینوکسیدیل برای خانم‌ها و آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزوتراپی مو

این روش که بسیار جدی است برای درمان ریزش مو بعد از کرونا نیز کاربرد دارد و اکثر افراد اثرات مثبتی را بعد از استفاده از آن گزارش کرده‌اند. روش کار به این ترتیب است که مواد مغذی که برای مو مناسب هستند را به داخل پوست سر تزریق می‌کنند. این مواد موجب تقویت ریشه و ساقه مو شده و به این ترتیب به رشد مو کمک شایانی می‌کنند و از ریزش آن جلوگیری می‌کنند. این روش که شیوه‌ای مطمئن و مؤثر است، برای درمان ریزش مو بعد از کرونا، برای خانم‌ها و آقایان در سنین مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهکارهای خانگی برای درمان ریزش مو بعد از کرونا

راهکارهای ساده و کم‌هزینه‌ای هم برای درمان ریزش مو بعد از کرونا وجود دارد. فقط دقت داشته باشید که استفاده هم‌زمان از چند روش نه تنها کمکی به درمان نمی‌کند، بلکه اثر عکس نیز می‌گذارد. در اینجا به بررسی بعضی از این روش‌ها می‌پردازیم.

تغییر سبک زندگی

تغذیه مناسب و روش نگهداری موها می‌تواند تأثیر زیادی در برگشتن موها به حالت قبلی خودشان داشته باشد. شما باید هنگام شانه زدن موها به آرامی این کار را انجام دهید. دم اسبی کردن مو را به کمترین حالت برسانید. استفاده از تقویت‌کننده‌های نامرغوب، به موهای شما آسیب جدی وارد می‌کنند. رعیت نکردن این موارد می‌تواند ریزش موهای شما را بعد از کرونا به ریزش دائمی تبدیل کند.

استفاده از ویتامین D

ویتامین D از اساسی‌ترین موادی است که برای زیبایی و استحکام مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ویتامین در مواد غذایی مانند شیرهای کم‌چرب، ماهی، قارچ و غلات یافت می‌شود. این ویتامین در نور خورشید نیز وجود دارد. به همین جهت قرار گرفتن موها در معرض نور خورشید، به سلامتی آن کمک می‌کند. ویتامین D  می‌تواند موجب تقویت فولیکول‌های مو و در نتیجه آن، رشد مجدد موها شود. همین امر موجب درمان ریزش مو بعد از کرونا خواهد شد.

مصرف آمینو اسیدها

کراتین یکی از اصلی‌ترین مواد سازنده مو است که به نوعی پروتئین محسوب می‌شود. آمینواسیدهایی که در ساختار این پروتئین استفاده می‌شود، تأثیر زیادی در تقویت موها و درمان ریزش مو بعد از کرونا دارند. این ماده را در سبزیجات با برگ سبز، سفیده تخم‌مرغ، شیر، جوانه گندم و مرغ می‌توان یافت.

مصرف روغن ماهی

روغن‌هایی که در بافت‌های ماهی موجود هستند، حاوی انواع ویتامین‌ها و اسیدهای چرب هستند که به سلامتی موها کمک شایانی می‌کنند. این روغن را می‌شود یا به صورت خوراکی مصرف کرد یا به صورت روغن بر روی پوست سر ماساژ داد. این ماده نیز کمک زیادی به درمان ریزش مو بعد از کرونا می‌کند.

استفاده از آب پیاز

آب پیاز نیز کمک شایانی به ریزش‌های ناگهانی مو می‌کند. پس می‌تواند برای درمان ریزش مو بعد از کرونا نیز مفید باشد. آب پیاز موهای شما را براق کرده و به افزایش رشد دوباره موها کمک زیادی می‌کند.

ماساژ  دادن موها با روغن رزماری

روغن رزماری یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن است. این روغن با بهبود گردش خون موجب تقویت ریشه موها شده و کمک زیادی به کاهش ریزش مو و درمان آن می‌کند. پس این روغن می‌تواند در درمان ریزش مو بعد از کرونا نیز مؤثر باشد.

کلام آخر

همان‌طور که متوجه شدید، ریزش مو بعد از کرونا، یکی از عوارض شایعی است که موقتی بوده و پس از 6 ماه بر طرف می‌شود. در این مدت می‌توان از روش‌های گفته شده برای تقویت ساقه و ریشه مو استفاده کرد. در این صورت می‌توانید درمان ریزش مو را به کوتاه‌ترین حد آن برسانید. مجموعه زیبایی شهربانو ضمن آماده‌سازی این مقاله برای شما، آمادگی ارائه مزوتراپی مو با بهترین کیفیت، برای درمان ریزش مو بعد از کرونا به شما عزیزان را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *